صفحهٔ اصلی

From Free Pascal wiki
Revision as of 12:45, 16 December 2013 by Mydeveloping (talk | contribs) (Created page with "<div dir="rtl" style="text-align: right;font-size:120%;font-family:'b nazanin', arial, tahoma;"> <h1 dir="rtl" style="text-align: center;"> به نام خدا</h1> پاسکا...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

به نام خدا

پاسکال زبان دوست داشتنی و زیبایی است. برخلاف زبان سی پیچیدگی‎های کمی دارد، یکی از زبان‎های برنامه‎نویسی قدیمی ولی با کامپایلرهای جدید و کاربردی می‎باشد. تا چند سال پیش نخستین انتخاب گروه‎ها و شرکت‎های برنامه‎نویسی در ایران برای توسعه‎ی نرم افزارهای کاربردی بود، هم‎اکنون نیز در کنار سی شارپ از مهم‎ترین و محبوب‎ترین زبان‎های برنامه‎نویسی به شمار می‎رود.

هدف این ویکی


در این نویسار و البته این ویکی قصد داریم به معرفی، آموزش، پاسخ سوالات و ... در رابطه با این زبان بپردازیم. البته با نیم نگاه تخصصی‎تر به Free Pascal نسخه‎ای مهم از زبان پاسکال.

نسخه‎های پاسکال


زبان پاسکال نسخه‎های متفاوتی دارد و هر کدام ویژگی‎هایی دارند که شاید در دیگر نسخه‎ها کاربرد نداشته باشد اما در کل همه‎ی این ها پاسکال هستند. توربوپاسکال از شرکت بورلند، آبجکت‎پاسکال (که زبان زیربنایی و پشت صحنه‎ی دلفی است) و Free Pascal که خود یک محیط توسعه (IDE) هم به حساب می‎آید و علاوه بر آن زبان استفاده شده در محیط توسعه‎ی لازاروس می‎باشد.

احتیاج به یاری و کمک شما فارسی‎زبانان


برای اینکه این ویکی از زبان فارسی هم پشتیبانی نماید نیازمند یاری شما عزیزان است تا با تولید، ترجمه و برگردان کلمات، جملات، مقالات و دیگر منابع باعث استفاده سایر فارسی‎زبانان از این ویکی باشیم.