Scientific Linux/pl

From Lazarus wiki
Jump to navigationJump to search
Crystal 128 penguin.png

Ten artykuł odnosi się tylko do Linux.

Zobacz także: Przewodnik programowania wieloplatformowego

sl-logo-96.png

Scientific Linux to bezpłatna naukowa dystrybucja systemu Linux, która wywodzi się ze źródeł dystrybucji Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Jest sponsorowany i rozwijany przez Fermi National Accelerator Laboratory przy dużym udziale CERN, ETH Zürich i DESY.

Mając na celu zapewnienie światowej klasy środowiska do obliczeń naukowych, koncentruje się na potrzebach uniwersytetów, poważnych instytucji badawczych, obiektów eksperymentalnych, naukowców, technologów i badaczy.

Scientific Linux jest używany w ośrodkach naukowych na wszystkich siedmiu kontynentach i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Instalacja

Zobacz Instalowanie Lazarusa na Linuksie

Chociaż Lazarus i Free Pascal nie są zawarte w standardowej dystrybucji, można je łatwo zainstalować z pakietów dostarczonych przez zespół Lazarusa. Wymaga to tylko kilku następujących kroków:

  • Pobierz aktualne pakiety RPM dla Twojego typu procesora (32 lub 64-bitowy)
    • fpc dla Free Pascala (wymagany dla wszystkich konfiguracji)
    • fpc-src dla źródeł Free Pascala (wymagane do uzupełniania kodu)
    • lazarus dla Lazarus IDE (Zintegrowane środowisko programistyczne)
  • Zainstaluj pakiety, klikając dwukrotnie (i potwierdź pobranie brakujących wymaganych pakietów). W systemach, w których ani Instalator aplikacji ani GNOME Package Manager nie są domyślnie instalowane (np. instalacje typu „live” lub małe systemy instalowane z płyty CD), należy zamiast tego użyć narzędzia wiersza poleceń yum, który jest dostępny we wszystkich obecnych dystrybucjach Linuksa opartych na pakietach RPM.

Instrukcje graficzne

Zobacz także

Linki zewnętrzne