Networking/sk

From Free Pascal wiki
Revision as of 17:44, 27 November 2005 by Moriquend (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Deutsch (de) English (en) español (es) français (fr) 日本語 (ja) 한국어 (ko) polski (pl) português (pt) русский (ru) slovenčina (sk) 中文(中国大陆)‎ (zh_CN)

Táto stránka by mala slúžiť ako úvod k tutoriálom so zameraním na sieťové programovanie v Lazare. Nie som expert na sieťové programovanie a článok budem priebežne rozširovať podľa toho, ako budú rásť moje vedomosti v oblasti. Chcem pozvať ostatných, aby pomáhali vytvárať články o sieťovom programovaní. Iba pridajte odkaz do nasledovnej sekcie, pridajte stránku a napíšte svoj vlastný wiki článok. Na tejto stránke je poskytnutých niekoľko všeobecných

Ostatné sieťové tutoriály

  • Sockets - TCP/IP Sockets components

TCP/IP Protocol

XML

XML (Extensible Markup Language) je odporúčaný konzorciom W3C ako jazyk na vymieňanie informácií medzi rozličnými systémami. Ide o textovo založený spôsob uchovávania informácií. Moderné jazyky na vymieňanie údajov a informácií, ako napríklad XHTML, takisto ako väčšina technológií webových služieb, sú založené na XML.

V súčasnosti existuje pre Lazarus niekoľko unitov, ktoré poskytujú podporu pre prácu s XML. Sú to "XMLRead", "XMLWrite" a "DOM" a všetky sú časťou knižnice komponentov - Free Component Library (FCL) - prekladača Free Pascal. FCL je súčaťou predvolenej cesty pre prekladač v Lazare, takže jediné, čo pre podporu XML potrebujete urobiť, je pridať tieto unity do klauzuly uses. FCL v súčasnosti (Október 2005) nie je zdokumentovaná , takže tento krátky tutoriál má za cieľ ukázať základy práce s XML pomocou týchto unitov.

XML DOM (Document Object Model) je množina štandardizovaných objektov, ktoré poskytujú podobné rozhranie pre používanie XML v rozličných systémoch a jazykoch. Štandardy špecifikujú jedine metódy, vlastnosti a iné časti rozhraní objektu. Zatiaľ, čo implementáciu nechávajú voľne na rozličných jazykoch. FCL v súčasnosti plne podporuje XML DOM verzie 1.0.

Jednoduchý príklad

Povedzme, že chcete pristupovať k XML súboru s menom 'C:\Programy\test.xml', ktorý má takýto obsah:

<?xml version="1.0"?>
<obrazky adresar="mojAdresar">
 <obrazokNode URL="graphic.jpg" titulok="">
   <snimok polohaX="0" polohaY="0">Pecacastelo.jpg1.swf</Peca>
   <snimok polohaX="0" polohaY="86">Pecacastelo.jpg2.swf</Peca>
 </obrazokNode>
</obrazky>

Nasledujúci kód napíše mená uzlov (angl. node) do TMema umiestneného na formulári:


var
 Documento: TXMLDocument;
 i, j: Integer;
begin
 Documento := TXMLDocument.Create;
 ReadXMLFile(Documento, 'C:\Programy\test.xml');
 Memo.Lines.Clear;
 with Documento.DocumentElement.ChildNodes do
 begin
   for i := 0 to (Count - 1) do
   begin
     Memo.Lines.Add(Item[i].NodeName + ' ' + Item[i].NodeValue);
     for j := 0 to (Item[i].ChildNodes.Count - 1) do
     begin
       Memo.Lines.Add(Item[i].ChildNodes.Item[j].NodeName + ' '
        + Item[i].ChildNodes.Item[j].NodeValue);
     end;
   end;
 end;
 Documento.Free;
end;

Webové služby

Podľa konzorcia W3C sa za webovú službu považuje softvérový systém dizajnovaný pre operatívne podporovanie iterakcií "stroj-stroj" uskutočňovaných po sieti. Má svoje rozhranie, ktoré je popísané v strojovo spracovateľnom formáte, ako napríklad WSDL. Ostatné systémy prichádzajú do kontaktu s webovou službou spôsobom predpísaným jej rozhraním, používajúc správy, ktoré môžu byť uzatvorené v SOAP obálkach, alebo sa riadia REST prístupom. Tieto správy sú typicky prepravované pomocou HTTP a normálne pozostávajú z XML v spojení s nejakými inými webovými štandardami. Softvérové aplikácie napísané v rozličných programovacích jazykoch a bežiace na rôznych platformách, tak môžu používať webové služby pre výmenu dát po počítačovej sieti, ako napr. Internet, spôsobom podobným komunikácii medzi procesmi bežiacimi na jednom počítači. Táto interoperabilita (povedzme medzi aplikáciami pre Windows a Linux) je možná vďaka používaniu otvorených štandardov. Hlavné organizácie zodpovedné za architektúru a štandardizáciu webových služieb sú OASIS a W3C. Na zlepšenie interoperability medzi webovými službami vyvinula organizácia WS-I sériu profilov pre ďalšie definovanie vyvinutých štandardov.